Jak co roku nasze przedszkole wzięło udział w realizacji Programu Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy pod nazwą „Zdrowe zęby mamy- marchewkę zajadamy”. Zajęcia organizowane były w 5 grupach zgodnie z czterema blokami tematycznymi.

Podczas realizacji pierwszego tematu: „Zdrowe ząbki i piękny uśmiech” dzieci poznały model ludzkiej szczęki oraz przypomniały sobie i utrwaliły zasady prawidłowego szczotkowania ząbków. Rozmawiały o przyborach higienicznych, kolorowały obrazek zdrowego ząbka, wysłuchały opowiadania pt. „Benio u dentysty” i rozmawiały na jego temat. Realizując drugi temat: „Co lubią gryźć zdrowe ząbki?” skupiliśmy się na utrwaleniu umiejętności odróżniania produktów żywnościowych mających korzystny wpływ na nasze zęby i zdrowie, od produktów, które naszemu zdrowiu szkodzą i powodują próchnicę. Dzieci podczas śniadania w stylu tzw. „szwedzkiego stołu” same robiły sobie kanapki wybierając z tacy najzdrowsze smakołyki. Dowiedziały się też m.in., dlaczego należy chrupać marchewkę. Grupa 4- latków przygotowała kolorowe owocowe szaszłyki, które szybko zniknęły z talerzyków. Realizując trzeci temat: „Wizyta u stomatologa to fajna przygoda” grupa „Misie” odwiedziła miejscowy gabinet stomatologiczny. Dzieci poznały stomatolog Panią Edytę Wilk, która opowiedziała im o swojej pracy oraz zapoznała z gabinetem i narzędziami stomatologicznymi. Chętne dzieci usiadły na fotelu dentystycznym, a pani Edyta sprawdziła stan ich ząbków. Wiele dzieci dzięki temu spotkaniu przełamało swój strach przed wizytą u stomatologa. Podczas zajęć z czwartego tematu: „Pamiętaj o myciu ząbków!” dzieci utrwaliły nawyk mycia zębów, bawiły się przy piosence „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…”, obejrzały bajkę pt. „Dr Ząbek i legenda Zębolandii”, wykonały pracę plastyczną „LOGO – mój kubek do mycia zębów ”.

Każda z grup sumiennie realizowała program poprzez różnorodne formy: plastyczne, edukacyjne, zabawowe, oglądowe. Przeprowadzone zajęcia uświadomiły dzieciom jak ważna jest dbałość o higienę jamy ustnej, po to, aby nasze ząbki były zawsze zdrowe, a na naszej twarzy gościł piękny uśmiech.